Project Nebula Nedir?

Project Nebula, 2015'ten beri çocukları tasarımın farklı alanlarıyla buluşturmayı ve karşılıklı öğrenerek büyümeyi hedefleyen bir topluluktur.

Project Nebula'nın hikayesi nedir?


Project Nebula, farklı alanlardan profesyonellerin bilgi ve deneyimlerinin ortak bir fikirde buluşmasıyla ortaya çıktı. Gönüllülük esasına dayalı bu birliktelik, mimarlık, ürün tasarımı, yazılım, mühendislik, pedagoji ve video prodüksiyon alanlarının kesişiminde hayata geçti ve çocukların hayal gücünden beslenerek, karşılığında onlara tasarım dünyasının kapılarını açmayı, güncel tasarım ve temsil araçlarını tanıtmayı hedefledi.


Önümüzdeki atölye çalışmaları için hazırlıklarımız devam ediyor. Yeni teknolojileri takip ediyor ve sürekli öğreniyoruz. Gönüllülerimizle birlikte büyümeye ve değişmeye devam ediyoruz. Siz de bir parçası olmak isterseniz, Project Nebula 'yı takip edin.

Nasıl yapıyoruz?


Her atölyenin bir konusu oluyor. Bu konu, katılımcıların tasarımın farklı ölçeklerinde çözümler üretmesini tetikleyecek şekilde ifade ediliyor ve çoğunlukla da gerçekdışı ya da gerçek dünyadaki kısıtlamalardan bağımsız, ancak kendi sınırları, amaçları olan tasarımlar üretiliyor.


İkinci bölümde, kağıt üzerindeki fikirler 3'üncü boyuta taşınıyor. (Bilgisayar ortamı, sanal gerçeklik, 3d Printer, Maket vb.) Burada hem çocuklar üç boyutlu modelleme öğreniyorlar, hem programları/yöntemleri tanıyorlar, hem de tasarımcılar/mentörler onların enerjisinden ve hayal gücünden bir şeyler öğreniyor. Çalışmanın sonunda çocuklar kendi tasarladıkları dünyada sanal/gerçek bir yolculuk yaparken, Project Nebula ekibi bu neşeli anları izliyor ve kaydediyor.

Neden yapıyoruz?


Bugün farklı alanlardan genç profesyoneller olarak disiplinlerarası çalışmaların gücüne inanıyoruz. Hepimizi bir araya getiren ve yaptığımız işlere biçim veren de yeni teknolojiler oluyor. Project Nebula ekibi olarak değişen araçları yalnızca kendi alanlarımızda kullanmaya çalışmak yerine, yeni kullanım alanlarını kendimiz keşfetmeye çalışıyoruz ve bunu yaparken fark ediyoruz ki, bu araçlarla bizden çok daha farklı ve güçlü bir ilişki kuran yeni nesilden öğreneceğimiz çok şey var.


Project Nebula, ortaya çıktığı günden beri çocukların merakı, enerjisi ve açık fikirliliğinden besleniyor. Bunun karşılığında da kendi bilgi alanlarını onlara tanıtmaya ve ilgilerini taze tutarak onlara yeni beceriler kazandırmaya çalışıyor.


Bizimle birlikte, tıpkı bizler gibi gönüllü olmak isteyen ancak ayıracak daha az zamanı olan destekçilerimiz ise kendi deneyimlerini arttırmış ve her yaş grubunun kendince yeni şeyler öğrendiği bu ortamdan yeni karşılaşmalar, tanışıklıklar ve fikirlerle ayrılıyorlar.


Atölyelere nasıl katılabilirim?


Buradaki katılım formlarını doldurabilir veya projectnebula@apollo212.com'a mail atabilirsiniz.